Polecamy

Słuchając Franciszka

01/03/21 ks. Paweł Szpyrka SJ
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek ogłosił List apostolski Patris corde z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Obecny biskup Rzymu znany jest ze szczególnej zażyłości z nim. Na dzień inauguracji pontyfikatu wybrał uroczystość św. Józefa.
01/03/21 ks. Paweł Szpyrka SJ
„Patrzę na ten czas jak na moment prawdy. Myślę o tym, co Jezus mówił Piotrowi w Ewangelii św. Łukasza (por. Łk 22, 31): że diabeł chce, aby został «przesiany jak pszenica». Wejście w kryzys to przesiewanie. Twoje kategorie i sposoby myślenia doznają wstrząsu; twoje priorytety i styl życia zostają poddane próbie” (5). Kryzys odsłania serce. W sytuacji zagrożenia człowiek może okazać solidarność z drugim człowiekiem, by wesprzeć go i pocieszyć. Może także wykorzystać trudną sytuację chaosu, by pomyśleć tylko o sobie, o własnym bezpieczeństwie, o nieuczciwym zysku, kosztem drugiego. Doświadczając kryzysu „serce ukazuje się takie, jakie jest” (7).
01/03/21
Poniżej publikujemy fragmenty homilii papieża Franciszka, przygotowanej na Niedzielę Słowa Bożego (24 I 2021), którą odczytał bp Rino Fisichella.