Polecamy
Przeciw banalizacji Jezusa
Gerhard Lohfink
KSIĄŻKA
44,90 zł 5,00 zł

1 niedziela Wielkiego Postu

Sugestie programowe
21/02/21
Wprowadzenie w celebrowane misterium Chrystusa: Szatan nakłaniał Jezusa do zamiany kamieni w chleb. Jezus w niewyobrażalny dla ludzkiego umysłu sposób zamienia w swoim zmartwychwstaniu „kamień” śmierci w „chleb” dla nas. Przez swoją śmierć Jezus staje się chlebem eucharystycznym.
Sugestie słuchacza
21/02/21
Jako chrześcijanin proszę, aby pierwsza niedziela Wielkiego Postu była wezwaniem do przyjrzenia się własnej duszy, napełniona nadzieją na spotkanie Boga, ale przede wszystkim proszę, by nie była w kontrze do kogokolwiek. Jako słuchacz bardzo cierpię, gdy homilia zamienia się w walkę z kimś lub marginalizowaniem kogoś.
Homilia do dorosłych
21/02/21 ks. Marek Piedziewicz
Jezus, który umarł na krzyżu zapłacił przecież obciążenie za grzech ciążące na hipotece każdego człowieka: żyjącego przed Nim, w Jego czasach i w każdej następnej epoce. Krzyż wyrównuje rachunek sprawiedliwości pomiędzy Bogiem i człowiekiem, choć Pan sam spłaca dług, jakiego nigdy nie bylibyśmy w stanie Mu zwrócić. Przez śmierć Jezusa na krzyżu – mamy nadzieję na nowe życie w niebie. Jezus umierając dokonał odkupienia. Kiedy doświadczymy zmartwychwstania i wiecznego życia, staniemy się beneficjentami zbawienia.
Homilia do dorosłych
24/01/21 Tomasz R. Kubak
Świat nie został uczyniony dla zła i degradacji człowieka ale dla jego wzrostu i uświęcenia. W potopie nie giną jednak wszyscy, bo też nie wszyscy są zniszczeni złem, choć nie są to ludzie idealni – są zwyczajni, mają swoje słabości, nie wszystko rozumieją a wiara czasem jest dla nich walką. To właśnie oni – symbolizuje ich rodzina Noego – dostają zadanie ocalenia nie tylko siebie, ale całego stworzenia.
Homilia do młodzieży
21/02/21 o. Marcin Wrzos OMI
Symbolika czterdziestki jest ważna. Nawet gdy popytacie trenerów personalnych, to powiedzą, że przez sześć tygodni, czyli niewiele więcej niż 40 dni, człowiek nabiera nowych nawyków, może stać się lepszy. 40 dni trwał potop, 40 dni Mojżesz przebywał na górze Synaj, gdzie otrzymał dekalog, 40 dni nawracała się Niniwa, 40 lat trwała wędrówka Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej, w końcu 40 dni na pustyni był Jezus. My także mamy 40 dni, aby zmienić siebie, swoje przyzwyczajenia, słabości i grzechy.
Homilia do dzieci
21/02/21 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Często zdarza się, że podczas nagłych ulewnych letnich burz, spadnie tak wiele deszczu, że chodnikami i ulicami płyną potoki. Tak też było kiedyś podczas majowego popołudnia. Dzieci pierwszokomunijne powoli zbierały się w domu, aby pójść na mszę świętą w tak zwanym białym tygodniu. W tym samym czasie zbierało się też na burzę. Gdy dzieci z rodzicami szły do kościoła, nagle zaczęło mocno grzmieć. Kto był w pobliżu świątyni, ten się doń schronił. Nastąpiła tak gwałtowana ulewa, że niektórzy rodzice i dzieci pozostali w samochodzie. Ksiądz czekał, aż przejdzie burza. Po pół godzinie wyjrzało słońce. Ci, którzy przyszli cieszyli się obecnością na Eucharystii.