Polecamy
Katolicy powróćcie do domu. Niezwykły Boży plan na twoje życie Best
seller
Tom Peterson
KSIĄŻKA
20,00 zł 9,00 zł

Homilie okolicznościowe

08/09/21 ks. Piotr Śliżewski
Jak opisałaby się Maryja? Czy opowiedziałaby nam o tym, jakiego słucha rodzaju muzyki? Czy raczej podzieliłaby się gustem modowym? Patrząc na intuicję Kościoła oraz dobór czytań na dzisiejsze święto, zakładam, że opowiedziałaby nam o Jezusie. Skąd takie założenie? Skoro przeżywamy dzisiaj święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, to raczej powinniśmy odczytać opis Jej narodzin. Ale one nie są opisane w Piśmie Świętym – powiemy. Tak samo wiedza na temat jej rodziców – św. Anny i św. Joachima. Tylko dzięki tradycji wiemy, że byli oni pobożnymi Żydami mającymi problem z zajściem w ciążę. Tak samo mamy problem z datacją – tylko w przybliżeniu domyślamy się, że narodziny Maryi miały miejsce około 16 roku przed naszą erą. Niezbyt dużo informacji.
08/09/21 ks. Franciszek Zawadzki
W dzisiejsze święto – Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – słyszymy: „Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak…”. Zadziwiające. W święto, które można byłoby potocznie nazwać urodzinami Maryi, Ewangelia kieruje nasze myśli ku Bożemu Narodzeniu. I to jest szczegół, który chyba najlepiej tłumaczy kim jest Maryja. Jakie miejsce zajmuje w bosko-ludzkiej historii zbawienia. Jaką rolę przyjęła na siebie wypowiadając owo słynne „fiat” w dniu zwiastowania i jaką postawę przyjęła wobec Bożych obietnic, których stała się współpracowniczką. Kim może być dla nas – jej czcicieli, ale przede wszystkim uczniów Jezusa Chrystusa?
14/09/21 ks. Piotr Wojnar
Nasz sposób patrzenia na świat został ogromnie skrzywiony przez grzech. Czasem można mieć wrażenie, jakby w naszych głowach ktoś poprzestawiał tabliczki z nazwami: „dobre”, „złe”, „warte podziwu”, „godne odrazy”. Ile razy widziałeś innych, gdy śmiali się i bili brawo temu, co ewidentnie wstrętne – moralnie, estetycznie? Jak często sam to robiłeś?
07/10/21 ks. Franciszek Zawadzki
Liturgia słowa prowadzi nas dzisiaj ku coraz głębszemu pojmowaniu naszej wiary i pobożności. Zgromadzeni dziś przy ołtarzu Chrystusa, zwracając się z prośbą o wstawiennictwo do Maryi Różańcowej, powinniśmy przemyśleć na nowo naszą religijność, która często jest oparta właśnie o modlitwę różańcową – modlitwę piękną, uświęconą długą chrześcijańską tradycją, czerpiącą z dostojnych doświadczeń wielu ludów, polecaną przez świętych, z jednej strony prostą i dostępną dla każdego, z drugiej wymagającą skupienia czy wręcz medytacyjnego nastawienia.
16/10/21 ks. Kazimierz Zdziebko OMI
W tym roku przeżywaliśmy 30 rocznicę czwartej, a pierwszej do wolnej Polski, pielgrzymki św. Jana Pawła II. Wydawałoby się, że przyjeżdżał wtedy do swojej ojczyzny pełnej nadziei i mądrze korzystającej z odzyskanej wolności. Niestety, obóz władzy świeckiej był coraz bardziej skonfliktowany, rosła fala antykościelnej nagonki z powodu obecności Kościoła w życiu publicznym, nauki religii, która wróciła do szkół oraz sprawy ustawy antyaborcyjnej, coraz więcej było społecznej niezgody. Nie brakowało również pytania o to, czy Polska nie zmierza w stronę wyznaniowego państwa? Nawet sam papież i jego nauczanie spotykały się z demonstracyjnym sprzeciwem. Był jak ów prorok przez niektórych niemile widziany w swojej ojczyźnie. Zapomniał ten kraj o słowach z pierwszej pielgrzymki: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.
22/10/21 ks. Kazimierz Kubat SDS
1 maja 2011 roku, w święto Miłosierdzia Bożego, odbyła się beatyfikacja Jana Pawła II. Miesiąc wcześniej, 2 kwietnia 2011 roku, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła, że dniem wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II będzie 22 października – data inauguracji pontyfikatu w 1978 roku. W tym roku obchodzimy, więc wspomnienie Jana Pawła II po raz dziesiąty. Kolejna, siódma już rocznica kanonizacji Wielkiego Rodaka (27 kwietnia 2014) i dziesiąte obchody Jego liturgicznego wspomnienia powinny być okazją do rozważań, a może bardziej jeszcze okazją do przypomnienia sobie Jego nauczania i wielkości Jego postaci. Okazją do pogłębionej refleksji nad tym nauczaniem i jednocześnie okazją do rachunku sumienia, jak to nauczanie wprowadziliśmy w nasze codzienne, osobiste i społeczne życie.