20 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe
14/08/22
Wyznawcy Chrystusa są wezwani do wyznawania wiary i dawania odważnego świadectwa, nawet wobec sprzeciwu najbliższych (KKK 2472)
Sugestie słuchacza
14/08/22 Sławomir Zatwardnicki
Można zrozumieć rozłam między synową a teściową, ale trudniej przyjąć, że również rodzice występują przeciw dzieciom. Czy nie tak jednak naucza Chrystus? Czy nie tak nie naucza Kościół? Czy czegoś nie potrafię usłyszeć w dzisiejszej Ewangelii, co Kościołowi udało się posłyszeć? Czy Chrystusa-Podpalacza, Chrystusa-Wichrzyciela można „oswoić” do tego stopnia, żeby stał się On tym mężczyzną o niewieścich rysach, jakiego prezentują nasze „święte obrazki”?
Homilia do dorosłych
14/08/22 ks. Maciej Szczepaniak
W tym boju, w tym biegu, mamy już wyznaczony przez Chrystusa kierunek. Aby podążać tą drogą – naucza nas Pismo – powinniśmy się pozbyć ciężarów, czyli wszelkiego przywiązania do grzechu. Obłokiem zaś świadków są nasi bracia i siostry w wierze, wszyscy ci, którzy pomagają nam wierzyć w zwycięstwo, jak kibice na stadionie dopingujący sportowców.
Homilia do dorosłych
14/08/22 o. Marcin Wrzos OMI
Kolejny już raz słyszymy dzisiaj, że nie jesteśmy sami, że jakikolwiek podejmiemy wysiłek jest On. Ten list to także ostrzeżenie: abyśmy wyruszyli na drogę zaufania Bogu i wiary, abyśmy nie biegli sami na drodze wiary, abyśmy nie uważali innych w Kościele za zbędnych, abyśmy też nie zapominali, że pierwszy ma być Chrystus. W podobnym tonie pisze ewangelista Łukasz. Jeśli będziemy żyli prawdziwie słowem Boga będziemy szczęśliwi i spełnieni. Nie zawsze będzie nam łatwo i nawet najbliżsi mogą nie rozumieć, nie akceptować naszych wyborów, a może nawet doświadczymy prześladowań, jednak jest On. Zaufajmy Mu. Nie jesteśmy sami.
Homilia do młodzieży
14/08/22 ks. Andrzej Muńko
Patrzymy na nasze życie i chcielibyśmy, aby było ono spokojne, pełne pokoju, które niewiele będzie się różniło od przysłowiowego świętego spokoju. Jednak Pan Jezus nie chce dać nam świętego spokoju, ale swój pokój, który nie jest przeciętnością, uległością czy przymknięciem oka, gdy widzimy zło. Pokój Jezusowy to pokazywanie swoim życiem, że trzeba czasami być znakiem sprzeciwu, napominać, gdy widzimy grzech, wcielać przykazania Dekalogu do swojego życia, rozpalać Boży ogień w ludzkich sercach.
Homilia do dzieci
14/08/22 Lidia Lasota
Po wysłuchaniu dzisiejszej Ewangelii może niektórzy z was się trochę zdziwili, bo Pan Jezus nie jest taki łagodny, pokorny, cierpliwy i wyrozumiały jak zwykle. Mówi, że przyniósł ogień na ziemię. W Ewangelii usłyszeliśmy mocne słowa: „Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął”. Jakoś nie pasują nam one do Jezusa. Ale On mówi prosto i wyraźnie: „przyszedłem ogień rzucić na ziemię!”. I teraz mam do was trudne pytanie: jaki ogień ma na myśli Pan Jezus? Czy myśli o pożarach i płonących stosach? (Dzieci odpowiadają).