Polecamy
Rachunek sumienia dla młodzieży
Ks. Dariusz Madejczyk
KSIĄŻKA
2,50 zł 2,00 zł

2 niedziela Wielkiego Postu

Sugestie programowe
13/03/22
Jesteśmy zaproszeni, by uczestniczyć w Eucharystii, która ma moc nas oczyścić i uświęcić (modlitwa nad darami)
Sugestie słuchacza
13/03/22
Myślę, że dobrze byłoby wyjaśnić słuchaczom homilii, dlaczego na początku Wielkiego Postu słuchamy ewangelii o Przemienieniu Pańskim. Warto zwrócić uwagę także na słabość uczniów w tej niezwykłej chwili: najpierw sobie pospali, potem niewiele rozumieli z tego, co dane im było przeżyć. Tymczasem Pan Bóg, niczym niezrażony, mówi do nich tak, jak gdyby miał niezbitą pewność, że usłyszą i wezmą sobie do serca słowa: „To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!”. Człowieku, nie wstyd ci? Bóg tobie ufa! To wreszcie i ty zaufaj Bogu!
Homilia do dorosłych
13/03/22
Szersze spojrzenie będzie eschatologiczne, to znaczy nieograniczające się jedynie do życia ziemskiego. Celem naszego życia jest wieczność. Szczęśliwa wieczność, czyli przebywanie z Bogiem. To Jego obecność sprawi w nas szczęście bez miary. Właśnie to nazywamy niebem. Zanim jednak dotrzemy do tej rzeczywistości, musimy przeżyć nasze ziemskie życie, które naznaczone jest trudem, bólem, cierpieniem, zmaganiem, grzechem. Spoglądając ku życiu wiecznemu widzimy tajemnicę zmartwychwstania, jednak poprzedza ją krzyż – trud ziemskiej drogi. To ujęcie pozwala nam zrozumieć, że bez trudu nie ma mowy o niebie, ale też, że nie powinniśmy za bardzo skupiać się na tym, co trudne, ale przede wszystkim zobaczyć to, co jest dalej, co sięga poza to, co nazywamy krzyżem.
Homilia do dorosłych
13/03/22 ks. Radosław Rychlik
Wielu podchwytuje taki model życia. Kościół i Bóg to tradycja. Jakiś boczny element życia. Jezusa traktują jak małe dziecko, zabawkę, może nawet maskotkę, zwierzątko. Ma siedzieć cicho, ma się nie wtrącać, nie wymagać. Bo ja jestem wolny, i jeśli mi się zachce, to ja łaskawie, w mym wielkim majestacie zrobię Bogu łaskę. Ja zrobię łaskę, przyjdę czasem na Mszę Świętą. Ja zrobię łaskę – pomodlę się, przyjmę księdza po kolędzie, ochrzczę dziecko, poślę je do I Komunii. Może nawet dla świętego spokoju, zrobię Bogu łaskę i zawrę ślub kościelny. Ja, z mojego pańskiego stołu, coś rzucę Bogu, jakąś chwilę w tygodniu, niech się cieszy, że ja o Nim pamiętam. Jak małemu dziecku daje się cukierek, by się cieszyło, tak ja w spowiedzi wymienię kilka grzechów, nieważne czy wszystkie, może zataiłem jakieś, to moja sprawa.
Homilia do młodzieży
13/03/22 s. Arletta Ziółkowska
Kto z was wędrował po górach, wspinał się na niski czy wysoki szczyt, zna to uczucie kiedy już się jest na szczycie. Zmęczenie powoli odchodzi, czujemy w sercu radość, że daliśmy radę wspiąć się. Podziwiamy widoki. I w tym miejscu również zacytuję papieża Jana Pawła II: „W górach znajdujemy nie tylko wspaniałe widoki, które można podziwiać, ale niejako szkołę życia. Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość w obliczu majestatu i dostojeństwa gór”.
Homilia do dzieci
13/03/22 ks. Grzegorz Świecarz
W drugą niedzielę Wielkiego Postu słyszymy o przemienieniu Pana Jezusa na górze Tabor. Pan Jezus zaprasza nas dzisiaj, abyśmy razem z Nim i jego uczniami: Piotrem, Jakubem i Janem wędrowali na Górę Przemienienia. Pan Jezus nie przemienił się, aby zrobić na uczniach jakieś niesamowite wrażenie. Niezwykłym znakiem chciał im i nam powiedzieć, że wszyscy potrzebujemy przemiany, że nasza postać nie ma jeszcze tego blasku, bo jesteśmy ciągle jeszcze jakoś „przyćmieni”, co przejawia się choćby popełnianymi grzechami. Potrzebujemy przemienienia.