Polecamy
Pierwsza Komunia z białą kokardą Best
seller
ks. Jan Twardowski
KSIĄŻKA
35,90 zł 29,90 zł

Środa Popielcowa

Sugestie programowe
02/03/22
Homilista w tym okresie powinien przypomnieć słuchaczom, że chrzest i pokuta stanowią dwa filary wielkopostnej drogi, widzianej jako pełne pojednanie człowieka z Bogiem.
Sugestie słuchacza
02/03/22 Weronika Kurosz
Myślę też, że warto uaktualnić znaczenie pojęć: post, jałmużna i modlitwa. Wielu z wiernych stosuje różne diety, a świadomość w kwestii odżywiania jest dziś dużo większa. Czym więc może być post dla ludzi, którzy nie znajdują przyjemności w jedzeniu? Co powoduje naszą gnuśność i stagnację? A jałmużna? Czy chodzi tylko o materialny dar? Czy przelewy na różne fundacje, które robimy (i słusznie!), łączą się dla nas z wyrzeczeniem? Czy nie powinniśmy dać tego, co dla nas wartościowe i trudno nam się z tym rozstać? Na przykład czas? Czy zabawa z wnukami, opieka nad schorowanym rodzicem, spacer z osobą, która czuje się samotna, albo wspólna kolacja z rodziną może być jałmużną, gdy oznacza rezygnację z innych ważnych dla nas zajęć?
Homilia do dorosłych
02/03/22
Przychodzimy tłumnie do kościoła. W niektórych parafiach jest nas nawet więcej niż w niedzielę. Jakbyśmy w sercu czuli, że trzeba nam coś w życiu zmienić, przepracować. Czterdzieści dni szans. Będziemy posypani popiołem, a ksiądz przede wszystkim sobie, ale i każdemu z was osobno przypomni, że mamy się nawracać. Usłyszymy przecież słowa: „Nawracaj się i wierz w Ewangelię”. Kościół nie jest tylko po to, aby nam w nim było dobrze, ale jest też po to, abyśmy się w nim nawracali. Ten znak popiołu na głowie jest też znakiem dla naszych domowników, znajomych, przyjaciół. Ten ktoś chce się zmienić. Ma czterdzieści dni na zmaganie się z Bogiem, z sobą samym. W wielu krajach ten znak jest jeszcze bardziej okazały.
Homilia do dorosłych
02/03/22
Wśród różnych darów Bożych jest również czas. W sensie szerokim chodzi o czas życia. W wąskim – o pewne szczególne okresy naszego ziemskiego istnienia. Takim darem jest między innymi Wielki Post. Święty Paweł do Koryntian pisze o niezwykłym czasie łaski w ten sposób: „Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia” (2 Kor 6, 2). Wielki Post to czas obdarowania i szczególnej obecności Boga wśród nas. Zarazem jest czasem szansy, możliwości zbliżenia się do Niego. „W czasie pomyślnym wysłuchałem ciebie, w dniu zbawienia przyszedłem ci z pomocą” (2 Kor 6, 2). To prawda, tych 40 dni, które przed nami to zagłębianie się w dzieło zbawienia, które wysłużył nam Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Więcej, to przeżywanie wraz z Nim tajemnicy Jego cierpienia, czas okazywania wdzięczności za ogrom Miłości, którą Syn Boży ogarnął nasz ziemski i wieczny byt.