Polecamy
Pozostać w prawdzie Chrystusa. Małżeństwo i Komunia w Kościele katolickim Best
seller
pod red. Roberto Dodaro
KSIĄŻKA
28,00 zł 23,80 zł

Wielki Czwartek

Sugestie programowe
14/04/22
Lud Boży, wdzięczny Chrystusowi za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, wychodzi z tym dziękczynieniem ze świątyń do świata. Realizacją miłości wobec bliźnich jest poświęcony im czas, jeden z najcenniejszych darów obecnej doby cechującej się izolacją i eskapizmem. Papież Franciszek zatrzymuje się nad tym zagadnieniem i wskazuje konkretne propozycje, w jaki sposób owoce spotkania z Chrystusem na modlitwie przenosić w życie codzienne:
14/04/22 Szymon Bojdo
Kiedy czytam Ewangelię na ten dzień, otwierający Triduum Paschalne, przypominają mi się liczne wątki w kulturze, kiedy na przykład bohater wie, że umiera na śmiertelną chorobę, albo że po prostu zniknie z czyjegoś życia, a jednak nie chce o tym mówić wprost, chce przygotować swoich bliskich na swoje odejście. Ten gest, kiedy Jezus staje nagi (przepasany tylko prześcieradłem) przed swoimi przyjaciółmi, kiedy chce obmyć im nogi, by mogli prawidłowo podejść do świątecznego rytuału jest dla mnie obecnie kluczowy w zrozumieniu sensu dzisiejszego dnia.
Homilia do dorosłych
14/04/22 ks. Mariusz Pohl
Wielki Czwartek i Ostatnia Wieczerza to podsumowanie całego nauczania i całego dzieła Jezusa, streszczone w jednej skondensowanej lekcji. Jezus przez trzy lata kształcił i formował swoich uczniów. Z różnym rezultatem. Można powiedzieć, że nie byli zbyt pojętni, aczkolwiek bardzo pilni i gorliwi. Byli tacy jak my: pełni dobrych chęci, gorliwości, ale też i próżności, wygodnictwa, rozmaitych wad... Może właśnie po to, byśmy umieli się z nimi jakoś utożsamić i nie tłumaczyli się, że oni byli idealni, a my do nich nie dorastamy, więc to nie jest wzór dla nas. Jezus wybrał takich jak my, bo chciał, by byli oni dla nas poglądową lekcją i wzorem do naśladowania.
Homilia do dorosłych
14/04/22 ks. Piotr Śliżewski
Problem nie jest jednak tylko tam, w Ewangeliach. Największy problem jest tu – w moim i twoim sercu. Kościół daje nam okazję przeżyć kolejny raz Wielki Czwartek. Szumnie nazywamy ten dzień wielkim, ale w większości, tak naprawdę, nie wiemy dlaczego jest wielki. Czy mamy świadomość tego, do czego nas zaprasza Msza Wieczerzy Pańskiej, w której aktualnie uczestniczymy? Wielu z nas ze spokojem odpowie regułką: to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Tylko co z tego wynika? Czy danie księdzu proboszczowi (ewentualnie księżom wikariuszom) kwiatów przed końcowym błogosławieństwem oraz odśpiewanie Pierwszej modlitwy eucharystycznej (jakże rzadko używanej podczas innych mszy świętych) podkreśli charakter tego dnia i wyczerpie temat?