Polecamy

2 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe
16/01/22
Podczas wesela w Kanie Galilejskiej Jezus objawia się światu jako oczekiwany Mesjasz Izraela, Syn Boży i Zbawiciel świata. Jest to trzeci etap Epifanii. Zapoczątkowana była przez pokłon mędrców ze Wschodu, który celebrowaliśmy w uroczystość Objawienia Pańskiego. Kolejnym stopniem był chrzest Jezusa w Jordanie, wspominany w minioną niedzielę (por. KKK 528).
Sugestie słuchacza
16/01/22 Iwona, Andrzej Tomaszewscy
A teraz pytania, na które mógłby odpowiedzieć kaznodzieja. Co to jest chrześcijańska radość? Czy powinniśmy się do tej radości zmuszać? Czy to źle, jeśli nie mam radosnego usposobienia? Jaką rolę w tej radości płynącej z prostej codziennej, zwykłej wiary odgrywa Maryja? Dlaczego Maryję ukazujemy (np. na obrazach) raczej jako smutną, płaczącą, a nie cieszącą się z wiary?
Homilia do dorosłych
16/01/22 ks. Paweł Wygralak
W tej chwili Maryja staje przed nami jako osoba wrażliwa na potrzeby innych. Święta Urszula Ledóchowska w swoich medytacjach biblijnych pisała: „Oto dobroć serca Maryi. Nikt do Niej nie zwrócił się o pomoc, nikt Jej o nią nie prosi, ale Ona, ta najlepsza, najmiłosierniejsza Matka odgaduje smutek, ból serc ludzkich i nie może oprzeć się pragnieniu przyniesienie im pomocy”. W ten sposób Ewangelista Jan stawia przed nami Maryję, jako kobietę o wrażliwych oczach serca, która w trosce o człowieka, zawsze szuka wsparcia swego Syna, ale też wskazuje ludziom, że On jest otwarty na ich potrzeby: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Jezus w swoim darze jest pełen hojności. 
Homilia do dorosłych
16/01/22 Dawid Grześkowiak OP
Nie byłoby nic nadzwyczajnego w tym wydarzeniu gdyby nie pewien brak, na który uwagę zwraca Maryja. Zabrakło wina na weselu! Za namową matki Jezus, mimo początkowego oporu, uzupełnia ten brak i to jeszcze z nawiązką. Cud wina w jakimś sensie ratuje reputację młodej pary i sprawia, że goście weselni mogą bawić się dalej. Skoro jednak Ewangelia św. Jana ma charakter duchowy, to powstaje pytanie, czy rzeczywiście św. Jan chciał jedynie opowiedzieć historię pierwszego cudu Jezusa?
Homilia do młodzieży
16/01/22 s. Urszula Kłusek SAC
Po pierwsze Maryja na tym weselu jest z Jezusem. Po drugie pierwsza spostrzega wielki kłopot gospodarzy. Wesele trwa dopiero trzeci dzień (wesela trwały siedem dni), a już skończyło się wino. Gdyby dowiedzieli się o tym biesiadnicy, gdyby naprawdę na pozostałe dni zabrakło wina, byłby to wielki wstyd dla gospodarzy i pary młodej. Po drugie Maryja z Jezusem ma niezwykłą relację. I nie chodzi tu tylko o relację Matka – Syn. Relacja Jezusa i Maryi jest znacznie głębsza i świadczy o tym rozmowa Maryi z Panem Jezusem. Słuchając tej rozmowy ma się wrażenie, że oni się nie rozumieją, albo że komunikują się językiem znanym tylko sobie, jakby półsłówkami. I zapewne tak było, bo po tej dziwnej rozmowie, w której Jezus niczego nie obiecuje Maryja mówi do sług; „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”. Maryja rozmawia z Jezusem a Jezus z Maryją tak, jak rozmawiają ze sobą ludzie, którzy się kochają, którzy mówią językiem, który rozumieją tylko oni.
Homilia do dzieci
16/01/22 Lidia Lasota
Pan Jezus uczynił pierwszy cud, potem będą ich tysiące, ale ten był pierwszy. Tym samym pokazał, że jest prawdziwym Bogiem. Żaden człowiek nie potrafił zamienić wody w wino w sekundę. Dlaczego to zrobił? Bo poprosiła Go mama – to po pierwsze, a po drugie pragnął wzbudzić wiarę u tych wszystkich ludzi, którzy to widzieli. To wtedy miały miejsce pierwsze nawrócenia. Świadkowie tego pierwszego cudu uwierzyli w Pana Jezusa.