Polecamy
Przeciw banalizacji Jezusa
Gerhard Lohfink
KSIĄŻKA
44,90 zł 5,00 zł

5 niedziela okresu zwykłego

06/02/22
Liturgia słowa dzisiejszej niedzieli daje nam wyjątkową okazję do przemyślenia zagadnienia pokornej samoświadomości. Jest ona istotnym elementem tożsamości każdego ucznia Pańskiego. Brak pełnej świadomości tego, kim jestem przed Bogiem oraz wobec braci i sióstr w Chrystusie, a także wobec tych, do których mamy podążać z Dobrą Nowina o jedynym Zbawicielu świata, zazwyczaj powoduje wiele nieporozumień, nieprzemyślanych decyzji oraz utratę wiarygodności, a w konsekwencji paraliżuje skuteczność misji, która do nas należy.
Sugestie słuchacza
06/02/22 Anna Lipczyńska
Warto wziąć przykład z Pawła, który nie obawia się ewentualnego szemrania ze strony słuchaczy, że mówi ciągle to samo. On ma pełną świadomość swojej misji głoszenia: „Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem… Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam głosiłem.” I dalej opowiada o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, o którym opowiadał zapewne już setki razy. Mówi też rzecz najważniejszą: Ewangelią trzeba żyć, „bo inaczej na próżno byście uwierzyli”. Czcigodny Kaznodziejo głoszący homilię w niedzielę, 6 lutego 2022 roku, nie wahaj się powtarzać ludziom prawd, które tylko na pozór są oczywiste!
Homilia do dorosłych
06/02/22 Sławomir Zatwardnicki
Możemy pójść jeszcze o krok dalej w tym samym kierunku i powiedzieć, że znaleźliśmy się w jeszcze mniej spektakularnej sytuacji. Nie dano nam ani wizji mistycznej, ani spotkania z chodzącym po ziemi Jezusem. Nie drżą futryny kościoła, w którym słuchamy słowa Bożego. Ryby nie wpływają do sieci posłuszne słowu Jezusa. Ale przecież Pan wyraźnie zapewnił, że bardziej błogosławieni są ci, którzy wierzą, niż ci, którzy widzieli. Apostoł Paweł w dzisiejszym liście przypomina głoszoną przez siebie Ewangelię i wiarę tych, którzy jej wysłuchali.
Homilia do młodzieży
06/02/22 ks. Łukasz Figurski
Jezus nie mówi z uniesionym palcem wskazującym. Szymon wyczerpany nieudaną nocną pracą usiadł w swojej łodzi, czyścił i naprawiał sieć. Jezus prosi go o pomoc. Szymon to robi, zabiera Jezusa na pokład swojej łodzi. Ale kiedy Jezus kończy swoją mowę do ludzi zgromadzonych na brzegu. Odwraca się do Szymona i mówi mu, żeby wyszedł i łowił ryby w najgłębszym miejscu. To Dobra Nowina dla tych, którzy pozwalają, by Jezus Chrystus pokazał im sens codziennej pracy. To Dobra Nowina dla tych, którzy nie zamykają uszu nawet po gorzkim rozczarowaniu.
Homilia do dzieci
06/02/22 ks. Łukasz Bąbelek
Dzisiejsze Słowo stawia wymaganie także nam. Bo to my, dorośli, dajemy przykład wiary dzieciom, to nas najczęściej naśladują. To jak sami idziemy za Jezusem taką wiarę będą miały nasze dzieci. Jak mamy podjąć się tego zadania? Tak jak Piotr. Upaść przed Jezusem, uznać Jego panowanie w swoim życiu i zgodzić się w prawdzie na swoją grzeszną naturę. Tylko taka postawa skłoni nasze serce do pójścia za Jezusem.