Polecamy
Mesco dux Polonie baptizatur
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim
KSIĄŻKA
30,00 zł 25,50 zł

27 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe
02/10/22
Dzisiejsza liturgia słowa umożliwia nam refleksję nad fenomenem trzeźwego myślenia. Niestety nie jest ono powszechne, nawet w uczniach Pańskich. Jego brak powoduje wiele komplikacji i zawirowań w ich życiu. Jeśli jednak jest ono obecne w sercach tych, którzy uwierzyli i poszli za Panem, wtedy życie ich jest życiem dla Pana, przynoszącym błogosławione owoce.
Sugestie słuchacza
02/10/22 Sławomir Zatwardnicki
Dowiadujemy się – jeśli tego jeszcze nie wiedzieliśmy – że jesteśmy sługami. Sługami, którzy mają za zadanie wykonać to, co im polecono. Ale właśnie w tym problem, że mało słychać kazań o tym, co to oznacza. Mam wrażenie, że kaznodzieje niczego ewangelicznego nie głoszą swoim słuchaczom. Wymagają jedynie w miarę porządnego, uczciwego życia, oraz, przede wszystkim, uczestniczenia w kościelnych nabożeństwach. Na tym miałoby polegać katolickie życie zgodne z Ewangelią?
Homilia do dorosłych
02/10/22 ks. Mariusz Pohl
Słaba wiara to ta, która nie polega na mocy Boga, lecz na swoich własnych, ludzkich możliwościach. Nie jest łatwo znaleźć równowagę między tym, co zależy od Boga i co należy Mu powierzyć, a tym, co zależy ode mnie i wymaga mojego wysiłku. Ktoś to wyraził słowami: Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie. Przy słabej wierze własne ograniczenia i zewnętrzne przeszkody wydają się większe niż moc Boga. Wtedy człowieka ogarnia zniechęcenie, bo chce polegać na sobie, a widzi, że nie daje rady.
Homilia do dorosłych
02/10/22 ks. Kazimierz Zdziebko OMI
Już przodkowie nasi mówili: „sen mara, Bóg wiara”, co oznaczało, że wiara w Boga nam pomoże przezwyciężyć nocne koszmary. Tylko, że te koszmary nie są wytworem podświadomości we śnie, ale koszmarną rzeczywistością. I rzeczywiście, sługami nieużytecznymi jesteśmy, jeśli nie potrafimy w tym momencie przyjąć postawy oczekiwania przepełnionego nadzieją, że Bóg przyjdzie niezawodnie, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności.
Homilia do młodzieży
02/10/22 ks. Piotr Wojnar
Jedna z bardziej denerwujących rzeczy, kiedy jest się młodym, to dorośli załamujący nad tobą ręce i zamartwiający się: „Co z ciebie wyrośnie?”, „Jak ty będziesz żył?”. Bo zbyt bierny, zbyt zwiercony, zbyt przeciętny. A potem... Potem zbiera się kolekcja wspomnień, od których cierpnie skóra i wstyd rozmawiać. Powoli odkrywa się, że do zmarnowania sobie życia nie potrzeba być wariatem czy nałogowcem. Wystarczy jeden błąd. Dorosły widzi, jak o włos minął katastrofę życiową, albo centralnie w nią wpadł i dotąd cierpi. Zostaje już tylko biadolić nad młodymi, że nie słuchają przestróg. Można toczyć błędne koło, jak w piosence Maleńczuka Synu. A przecież da się inaczej. Wystarczy pozbyć się pychy.
Homilia do dzieci
02/10/22 Danuta Szelejewska
Z własnego doświadczenia wiemy, że wierzyć wcale nie jest łatwo. Wprost przeciwnie – świadectwo dane Panu Bogu wymaga nie lada odwagi i samozaparcia. Ileż to razy narażeni jesteśmy na kpiny, niezrozumienie a nawet wyśmianie. A przecież stanąć po stronie Chrystusa zawsze się opłaci. Każdy, kto pozostanie wierny Temu, którego kocha, otrzyma więcej, niż jest w stanie sobie wyobrazić. Wskazują na to słowa z Księgi Habakuka: „sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności” (Ha 2, 4). Warto więc się starać, nagroda bowiem jest godna uwagi. Warto poświęcić wiele, by zyskać jeszcze więcej.