Spotkania przed bierzmowaniem

Wybierz sam (-a)

01/09/22
PRZYGOTOWANIE DO BIERZMOWANIA/SPOTKANIA Z MŁODZIEŻĄ

PRZYGOTOWANIE DO BIERZMOWANIA/SPOTKANIA Z MŁODZIEŻĄ

Wybierz sam (-a)

Robert Olejnik
Wstęp
Duszpasterstwo młodzieży jest dziś nie lada wyzwaniem. Wie o tym chyba każdy ksiądz. Kryzys tożsamości, odrzucenie wiary, zanegowanie hierarchii i „instytucji” Kościoła… To wszystko wpływa na to, że dziś wielu młodych ludzi nie przystępuje do sakramentu bierzmowania lub robi to niejako z przymusu. Nie wykazuje przy tym żadnej chęci duchowego rozwoju. Są zamknięci na sacrum. Zatem jak mówić do niewierzących (negujących) o prawdach wiary, istocie religii, darach Ducha Świętego? Czy „twarde” katechizowanie coś da? Myślę, że ilu Czytelników, tyle odpowiedzi…
Niniejszym proponuję Wam, Drodzy Duszpasterze, trochę inną ścieżkę. Chcę Was zaprosić do poprowadzenia spotkań w odmienny sposób. Niech to będzie próba wymuszenia na młodzieży samodzielnej refleksji. Niech czują, że nikt im niczego nie narzuca – niech sami zapragną spotkać Żywego Boga. Być może wtedy, bierzmowanie nie będzie „sakramentem pożegnania” z Kościołem.
Całoroczny cykl spotkań można wykorzystać zarówno jako przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania lub (większość) podczas spotkań KSM, czy innych grup duszpasterstwa młodzieży. Z racji przyjętej metody pracy (aktywizacje), spotkania powinny odbywać się w salkach parafialnych i łatwej będzie je przeprowadzić w kilkunastoosobowych grupach. Obejmować będą następujące tematy:
  1. Moje zaangażowanie
  2. Moja historia życia
  3. Moja wolność
  4. Mój wybór – moje konsekwencje
  5. Mój adwent, moje oczekiwanie
  6. Moje szczęście
  7. Mój (?) Kościół
  8. Moje świadectwo
  9. Moja wiara – Trójca Święta (wprowadzenie w tematykę Ducha Świętego)
  10. Co może mi dać bierzmowanie?
 
Teksty zawierać będą propozycje zabaw, doświadczeń, materiałów interaktywnych do wykorzystania oraz główne myśli tematu. Nigdy nie będą stanowiły całkowitego wyczerpania zagadnienia – będą dawały prowadzącemu możliwość dostosowania do własnych realiów duszpasterskich.
Z chrześcijańskim pozdrowieniem
Robert Olejnik
Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej, teolog, katecheta
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.