20 niedziela okresu zwykłego
Sugestie programowe

Kościołowi obcy jest wszelki izolacjonizm

20/08/23
Wiara to nie tylko bycie ochrzczonym, bycie we wspólnocie, lecz to coś żywego, o co trzeba dbać i co można stracić. Ponadto wspólnota Kościoła powinna promieniować swoją miłością. Wszelki izolacjonizm, czy pogarda wobec tych, którzy są „poza”, jest wysoce niechrześcijańska. Taką negatywną postawę reprezentują apostołowie z Ewangelii, którzy proszą Jezusa, aby „odprawił” kobietę kananejską (por. Mt 15, 23).
Jezus nie spełnia tej prośby, ponieważ „dom” Boga otwarty jest dla wszystkich, nawet dla tych, którzy tradycyjnie i niejako odgórnie są z niego wykluczani. Jezus nie odrzuca kobiety kananejskiej, lecz nawiązuje z nią dialog, który będzie początkiem jej wiary. To jest również wskazanie dla wspólnoty, co do sposobu zachowania się wobec niewierzących, czy nieuważających się już za członków Kościoła: służba, przyjęcie i dialog, w którym uświadomi się, jak tragicznie wygląda życie bez Boga. Trzeba dodać tutaj także modlitwę za te osoby, do czego wyraźnie zachęca Psalm responsoryjny.
Program duszpasterski na rok 2022/2023
„Wierzę w Kościół Chrystusowy”
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.