21 niedziela okresu zwykłego
Sugestie programowe

Kościół posiada „władzę kluczy”

27/08/23
Wiara ucznia Chrystusa powinna być aktem z jednej strony osobistym, a z drugiej eklezjalnym. Wprawdzie relacja z Panem jest czymś bardzo intymnym i indywidualnym, ale dokonuje się ona we wspólnocie Kościoła, której Chrystus przekazał autorytet i władzę. To właśnie ta wspólnota przekazuje człowiekowi wiarę oraz pomaga mu w jej zachowaniu i praktykowaniu. Dlatego uczeń Chrystusa winien wyrzekać się wszelkiej indywidualizacji i prywatyzacji religii. Ważniejsze od tego, co jemu się „wydaje”, jest to, czego Kościół naucza podając do wierzenia.
Wymaga to przede wszystkim zmiany wewnętrznego nastawienia do Kościoła hierarchicznego – do jego władzy i nauczania. Trzeba dostrzec, że pełni on posługę nie w swoim imieniu, lecz w imieniu samego Chrystusa, w którego wierzy i którego wyznaje. Jego wiara i wypływająca z niej posługa sprawia, że staje się on skałą, na której wciąż można się oprzeć, mimo różnego rodzaju rys spowodowanych grzechami ludzi Kościoła.
Program duszpasterski na rok 2022/2023
„Wierzę w Kościół Chrystusowy”
 
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.