Niedziela Świętej Rodziny
Sugestie programowe

Rodzina to Kościół domowy, w którym wcielamy w praktykę wzór ofiarnej miłości otrzymany w Eucharystii

31/12/23
Homilista winien skonfrontować rodziny uczestniczące w liturgii z tą trudną lekcją, którą wyraża przecież Ewangelia dnia. To zagadnienie podejmuje papież Franciszek. Choć jego pouczenia odnoszą się do samych małżonków, z powodzeniem można je rozszerzyć na relacje rodzinne: „Istnieje taki punkt, w którym miłość małżonków osiąga największe wyzwolenie i staje się przestrzenią słusznej autonomii: kiedy każdy odkrywa, że jego druga połowa nie należy do niego, ale ma właściciela dużo ważniejszego, swego jedynego Pana.

(…) Wyłączna przestrzeń, jaką każdy z małżonków zastrzega dla swej osobistej relacji z Bogiem, pozwala nie tylko leczyć rany współżycia, ale także na znalezienie w miłości Boga sensu swego istnienia” (Amoris laetitia, nr 320). Wreszcie homilista może przypomnieć wiernym o obowiązku posłuszeństwa względem Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. W tym celu winien przybliżyć im to zagadnienie. Może to uczynić w oparciu o zapisy Katechizmu Kościoła katolickiego (nr 891, 2340, 2716) lub Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 752–754).

 
Program duszpasterski na rok 2023/2024
„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.