Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Sugestie programowe

Wcielony Syn Boży odnawia godność człowieka

25/12/23
Skoro wierni przyjmują łaskę odnowy dziecięctwa Bożego, należy im ukazać styl życia Bożego syna i córki. Konkretnym wskazaniem jest wzrost zaufania do Boga Ojca, co wiąże się z odsunięciem wartości i zajęć, w których nieraz zwodniczo szuka się sensu i celu życia. Dzień Narodzenia Pańskiego jest świętem Słowa. Wypada więc podjąć zadanie szczerych rozmów, poprawić jakość słownictwa, nawiązać osłabione kontakty oraz uczyć się słuchać: w rodzinie, sąsiedztwie i w Kościele.

„Większość uczestników synodu była zgodna, że nie potrafimy słuchać, że sprawia nam to trudność, wolimy mówić i forsować swoje poglądy. Synod ukazał, że ze słuchaniem jest problem również w Kościele” (synodalna Synteza krajowa, s. 10). Dziecko Boże wzrasta w rodzinie Kościoła i dobrze, żeby rosła w nim odpowiedzialność za lokalną wspólnotę.

Słusznym będzie zachęcić wiernych do zdobycia rozeznania w problemach, które dzieją się „między nami”, tj. w lokalnej wspólnocie.
 
Program duszpasterski na rok 2023/2024
„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.