Homilie okolicznościowe

02/02/23 ks. Marcin Chudzik
Można pokusić się o stwierdzenie, że to świątynia jest centralnym punktem. Józef i Maryja przyprowadzają tu Jezusa dwa razy, teraz czterdzieści dni po Jego narodzinach i ponownie, gdy będzie miał dwanaście lat, o czym wspomina tylko Łukasz w następnych wersetach. Jezus powróci do świątyni, kiedy przyjdzie do Jerozolimy tuż przed ukrzyżowaniem, a świątynia będzie centralnym punktem dla Jego uczniów po Jego wniebowstąpieniu.
11/02/23 Anna Lipczyńska
Owszem, mamy prawo pytać: Panie Boże, dlaczego ja? Dlaczego aż tak? Dlaczego moje dziecko? Czy to sprawiedliwe? Ale tak naprawdę, wszystkie pytania o cierpienie ostatecznie i tak pozostaną bez odpowiedzi.
14/02/23 ks. Andrzej Ziółkowski CM
Niezależnie od tego, czy 14 lutego przypada w niedzielę czy w dzień powszedni, prawie cały obchodzi w tym dniu „walentynki”. Niektórzy mówią, że to jest święto zakochanych. Czy tylko zakochanych, skoro popularną „walentynkę” w kształcie serduszka albo ciekawego cytatu wysyłają do siebie przyjaciele, bliscy. Niektórzy bawią się w tym dniu, szczególnie dzieci, które obdarzają „laurką-walentynką” rodziców, dziadków, nauczycieli, uczniów. Nawet kartka kalendarza w tym dniu ma „walentynkowy wygląd i treść”. Nic w tym złego, że w tym dniu obdarzamy siebie cząstką miłości. Wprawdzie bohater tego dnia, Święty Walenty, jest niezwykle zaskoczony z tego powodu, ale stoi gdzieś z boku i wielu o nim nic nie wie, a jeżeli coś wiedzą, to tylko tyle, że miał jakiś problem ze zdrowiem. W cieniu „walentynek” są wszelkie wydarzenia, nawet te polityczne. Nas interesuje jednak to, że w owym cieniu są także dwaj bracia z Salonik, a mianowicie święci Cyryl i Metody.