19 niedziela okresu zwykłego

Sugestie programowe
11/08/24
Jeśli ktoś ma świadomość grzechu ciężkiego, przed przyjęciem Komunii powinien przystąpić do sakramentu pojednania” (KKK 1385).Kotwica Celebrans może przypomnieć, że Komunię Świętą wolno przyjąć tylko tym, którzy są w stanie łaski uświęcającej. Można również przywołać szczegółowe napomnienia św. Pawła z drugiego czytania, w którym Apostoł Narodów ukazuje sposób budowania dobrej i zdrowej wspólnoty, w której wierzący traktują siebie nawzajem życzliwie, ponieważ sami doświadczają niewyczerpanej życzliwości Boga (zob. Ef 4,30–5,2).
Sugestie słuchacza
11/08/24 Sławomir Zatwardnicki
Kaznodzieja może wyjaśnić, że to ta sama Osoba Syna Bożego, która istnieje w Trójcy, stała się człowiekiem i przez ludzkie usta wypowiada swoją tożsamość. Tak bardzo zjednoczył się Syn z ludzką naturą, że właśnie jako człowiek może twierdzić, iż jest Tym, „który jest od Boga, widział Ojca”. Wbrew pozorom to nie tylko teoretyczne rozważania, ale sprawa praktyczna dla wiary.
Komentarze do czytań niedzielnych
11/08/24 Paweł Trzopek OP
J 6,41–51 Powtarza się reakcja, którą widzieliśmy w pierwszym czytaniu poprzedniej niedzieli. Wtedy Izraelici szemrali przeciw Mojżeszowi, który naraził ich na głód i trudy wędrówki. Szemranie to jedna z najczęstszych reakcji Izraelitów na jakiekolwiek niedogodności czy trudności w drodze do Ziemi Obiecanej. Teraz Żydzi szemrają przeciw Jezusowi, który objawia się jako prawdziwy Pokarm. Takie zachowanie Izraelitów już w Starym Testamencie było interpretowane jako znak niewiary (Ps 106,24–25). W listach Nowego Testamentu znajdziemy wielokrotnie napomnienia dla chrześcijan, by nie szemrali, gdyż jest to postawa niegodna człowieka wierzącego (np. Flp 2,14; 1 P 4,9). W wierszu 43 Jezus zakaże szemrania, a wezwie do wiary. Dar prawdziwego napoju i prawdziwego pokarmu może być bowiem dany tylko wierzącym.
Homilia do dorosłych
11/08/24 ks. Jurand Żelisławski
Szemranie to przejaw braku wiary i ufności. Jest jak wyciągnięty palec w geście oskarżenia samego Boga. Oskarżam Go, że nie działa, nie myśli tak, jak ja bym chciał. Warto dzisiaj zapytać siebie, czy czasem moją reakcją na słowo Boże – szczególnie wtedy, kiedy czuję, że ono mnie do czegoś zaprasza, może nawet zobowiązuje; kiedy odczuwam to słowo jako wymagające ode mnie nawrócenia – nie jest właśnie szemranie?
Homilia do dorosłych
11/08/24
Często możemy spotkać się z pytaniem, jak to możliwe, że w Eucharystii, w chlebie i winie, Jezus staje się realnie obecny? Odpowiedź na to pytanie leży w samym Chrystusie, który w swojej mądrości i miłości dla nas, chciał pozostać z nami właśnie w ten, bardzo realny i zarazem delikatny sposób.
Homilia do młodzieży
11/08/24 ks. Piotr Wojnar
Cecha wspólna takich, którzy nawet nie chcieli Chrystusa słuchać, to szemranie. To byli właśnie ludzie – karykatury. Wielkie, jęczące usta i niewiele poza tym. Zgorzkniali, smutni ludzie, nie pozwalający ani sobie ani innym na zrobienie czegokolwiek. Bo przecież się nie uda, nie ma sensu.