Sugestie programowe
02/06/24
Dzień Pański jest dla wspólnoty Kościoła przede wszystkim czasem uwielbienia i adoracji Boga za Jego mądrość i miłość, które objawiły się w dziele stworzenia i odkupienia. Świętowanie dnia Pańskiego to także odpoczynek, o którym Katechizm Kościoła katolickiego mówi następująco: „Postępowanie Boga jest wzorem postępowania ludzkiego. Jeśli Bóg «odpoczął» w siódmym dniu (Wj 31,17), człowiek również powinien «zaprzestać pracy» i pozwolić innym – zwłaszcza ubogim – «odetchnąć» (Wj 23,12).
Sugestie słuchacza
02/06/24 Michał Piotr Gniadek
Jezus bardzo dobrze rozumie sytuację konkretnego człowieka. Nie był obojętny na ludzki głód. Nie ganił swoich uczniów za to, że zrywali kłosy zbóż w szabat. Następnie uzdrowił uschłą rękę człowiekowi, który nie mógł już znikąd liczyć na wyleczenie ze swojej choroby. Naraził się tym samym faryzeuszom, którzy bezwzględnie pilnowali przestrzegania prawa. Jest to też dla nas nadzieja i pocieszenie, że dla Boga liczy się otwarte serce i duchowa komunia z Nim, a nie tylko nasze zaangażowanie w praktyki religijne.
Komentarze do czytań niedzielnych
02/06/24 Paweł Trzopek OP
Mk 2,23–3,6
Jezus nawiązuje do historii opowiedzianej w Pierwszej Księdze Samuela (21,2–7). Dawid otrzymał od kapłana Achimeleka dla siebie i swoich towarzyszy święty chleb, który spożywać mogli jedynie kapłani. Chleby pokładne (dosł. po hebrajsku „chleby oblicza”) były kładzione na stole w Namiocie Spotkania, a później w świątyni (Wj 25,30). Księga Kapłańska doprecyzowuje, że chodziło o dwanaście placków (podobnych zapewne do znanych nam z bliskowschodnich barów pit), które należało ułożyć na stole w świątyni w każdy szabat. Ich spożywanie było zarezerwowane tylko dla synów Aarona, czyli mężczyzn pochodzących z rodu kapłańskiego (Kpł 24,5–9).
Homilia do dorosłych
02/06/24 o. Marcin Wrzos OMI
Tematem dzisiejszym jest świętowanie Dnia Świętego – w naszym przypadku niedzieli. Czasem zastanawiamy się, czy ją świętować, jak świętować, może nawet zastanawiamy się, dlaczego mamy w tym dniu nie wykonywać niepotrzebnej pracy i spędzać ten czas z Bogiem, z najbliższymi? Gdy mówicie, że idziecie na Eucharystię, to pewnie czasem słyszycie: „po co tam idziecie” lub „to nic nie daje…” – to pierwsze z brzegu sformułowania, jakie padają pod adresem praktykujących katolików. Czasem może sami mamy wątpliwości, po co chodzimy do kościoła. Posłuchajmy wpierw zatem Słowa.
Homilia do dorosłych
02/06/24 ks. Wojciech Nowicki
Jezus wzywa nas, byśmy starali się uchwycić sens przykazania, a nie zatrzymywać się jedynie na skrupulatnym wypełnianiu szeregu zasad. W przeciwnym razie może się okazać, że będziemy całkiem religijni, ale niekoniecznie bliżej Boga. O co ostatecznie w jakichkolwiek praktykach chodzi.
Homilia do młodzieży
02/06/24 ks. Łukasz Figurski
Kościół oferuje nam nie tylko duchowe wsparcie, ale także szansę na budowanie trwałych relacji, rozwijanie ducha i kształtowanie naszego charakteru. W obliczu wyborów, które stawia przed nami każda niedziela, pamiętajmy o tym, że życie nie zawsze jest pełne błyskawicznych reakcji czy ekscytujących wyborów. Czasem to, co najważniejsze, ukryte jest w prostych gestach, takich jak uczestnictwo w Mszy Świętej czy dzielenie się chwilą z bliskimi.