2 niedziela Wielkiego Postu
Sugestie programowe

Człowiek w Kościele wybiera Jezusa jako drogę przymierza

25/02/24
Wielkopostna refleksja zmusza nas do przyglądnięcia się naszemu Panu i Mistrzowi, by lepiej odzwierciedlać dziś Jego rysy oraz światło na obliczu Kościoła. W ofierze, wyrzeczeniu oraz poświęceniu mieści się nasze powołanie do życia i chwały (B. Mokrzycki). Próba Abrahama to próba każdego ucznia. Próba ta nie była potrzebna Bogu, który doskonale znał Abrahama.
Próby potrzebował Abraham, by przekonać się, kim sam jest, ile jest w nim prawdziwej wiary. Ofiara Izaaka zapowiadała ofiarę Chrystusa. Zanim Jezus, nowy Izaak, znajdzie się na swojej górze Moria, na Golgocie, wspina się najpierw z uczniami na Górę Przemienienia. Chce pokazać, dokąd naprawdę zmierza. Dwie analogiczne historie o ojcu, który nie oszczędził nawet własnego syna, ofiarując go dla naszego życia, pokazują, że Bóg nie odmówi nam niczego. Dla wszystkich, którzy wierzą w Chrystusa, nie ma już oskarżenia ani potępienia. Trzy góry – trzy próby. To nie Bóg sprawdza człowieka. To człowiek – w blasku Boga – ma okazję sprawdzić, kim tak naprawdę jest (P. Śliwiński, M. Kowalski).
 
Program duszpasterski na rok 2023/2024
„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.