W TYCH MIESIĄCACH

Drogi krzyżowe nadziei oraz pielgrzymka po Rzymie

01/03/25 ks. Jarosław Czyżewski
Dziękuję, Szanownym Księżom, za kontynuowanie lub podjęcie prenumeraty „Biblioteki”. Odbieram to jako wyraz zaufania, co jest dla mnie motywacją do wytężonej pracy, by treści, które znajdujecie w naszym czasopiśmie, były wartościową pomocą.
Z radością oddaję do rąk Księży drugie tegoroczne wydanie „Biblioteki Kaznodziejskiej”. Kontynuujemy nowe rubryki, które pojawiły się w poprzednim numerze („Galeria Sztuki BK”, teksty związane z nadzieją, sylwetki świętych, komentarze ludzi Kościoła do Ewangelii). Wróciliśmy także do drukowania homilii okolicznościowych.
W bieżącej publikacji znajdą Księża nowy cykl: „Psalmy nadziei” (pierwszy tekst jest poświęcony Psalmowi 31, tak, by można było go wykorzystać w homilii na Wielki Piątek). Rozpoczynamy także serię rozmów z mistrzami duchowości i kaznodziejstwa. W tym numerze możemy przeczytać rozmowę z ks. Krzysztofem Wonsem, a w kolejnym z o. Jackiem Salijem.
W bieżącym wydaniu chciałbym zwrócić uwagę na dwa teksty. Pierwszy na uroczystość św. Wojciecha. W tym roku przypada tysiąc lat od koronacji pierwszych królów Polski. Wydarzenie to było dopełnieniem misji świętowojciechowej. Drugi materiał znajdziemy pod datą 29 kwietnia, kiedy przypada święto św. Katarzyny ze Sieny. Zaproponowany tekst jest jednak poświęcony przypadającemu wówczas Dniowi Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego podczas II wojny światowej. Osiemdziesiąt lat temu, 29 kwietnia 1945 roku, został wyzwolony niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau, w którym życie za Jezusa oddało wielu polskich kapłanów.
W niniejszym – wielkopostno-wielkanocnym – numerze znajdą Księża homilie na Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę oraz szczegółowo przedstawione kolejne celebracje Triduum Paschalnego. Publikujemy także dwa teksty poświęcone tajemnicy Wielkiej Soboty, której – z racji na brak liturgii tego dnia – nie poświęcamy z reguły uwagi w naszym przepowiadaniu. Może jednak słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz artykuł ks. Krzysztofa Porosły staną się inspiracją, by poruszyć wielkosobotnie wątki podczas kazania w Wielki Piątek lub podczas Wigilii Paschalnej.
Na końcu obecnego wydania zamieszczamy kazania pasyjne. W tym roku proponujemy, by z racji poświęconemu nadziei Jubileuszu 2025 zaprosić naszych wiernych na duchową podróż po stolicy Włoch, w czasie której odwiedzimy wybrane kościoły stacyjne związane z rzymskimi wczesnochrześcijańskimi męczennikami – świadkami nadziei.
 
Do obecnego numeru załączamy suplement. Zawiera on najpierw rozważania drogi krzyżowej dla dorosłych i dzieci. Znajdziemy tu teksty poświęcone nadziei oraz dwóm beatyfikacjom, które odbędą się w Polsce w tym roku: męczennika ks. Stanisława Streicha, zamordowanego podczas mszy św. w 1938 roku, proboszcza parafii w podpoznańskim Luboniu (beatyfikacja 24 maja w Poznaniu) oraz 15 sióstr męczenniczek II wojny światowej z Warmii (beatyfikacja 31 maja w Braniewie). Publikujemy także rozważanie wielkanocnego nabożeństwa drogi światła, a na końcu suplementu artykuł: (Anty)bohaterowie procesu Jezusa.
Kolejny numer także będzie zawierał suplement obejmujący czytania na nabożeństwa majowe i czerwcowe. Będą to następujące tematy: „Maj z Królową Męczenników – świadków nadziei” oraz – w nawiązaniu do encykliki Dilexit nos – cykl „Umiłował nas. O ludzkiej i boskiej miłości Serca Jezusa”.
 
Dziękuję, Szanownym Księżom, za kontynuowanie lub podjęcie prenumeraty „Biblioteki”. Odbieram to jako wyraz zaufania, co jest dla mnie motywacją do wytężonej pracy, by treści, które znajdujecie w naszym czasopiśmie, były wartościową pomocą.
 
Życzę dobrego czasu, który przed nami. Mam nadzieję, że w tym okresie wzmożonej pracy duszpasterskiej Pan Jezus da nam łaskę, byśmy sami, w ciszy osobistej modlitwy, przeżyli to, co przekazujemy naszym Drogim Parafianom.
 
 
 
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.