2 niedziela po Narodzeniu Pańskim

Sugestie programowe
05/01/25
Mądrość Boga wpisana jest w Jego plan miłości, którą chce ogarnąć wszystkie narody. Podobnie mądrość chrześcijanina ma być wykorzystana do tego, by bardziej kochać (por. 1 Kor 13,2): Boga, bliźnich i tych, którzy Go jeszcze nie znają.
Sugestie słuchacza homilii
05/01/25 Sławomir Zatwardnicki
Dobrze byłoby, gdyby homilista umiał nie tylko wytłumaczyć trwałość „Boga z nami”, Emmanuela, ale przede wszystkim ukazał, w jaki sposób dziś można spotykać „zamieszkałego między nami”. Być może warto, by kaznodzieja poświęcił nieco uwagi zagadkowemu stylowi św. Jana, który już w Słowie stającym się ciałem, a zatem uniżonym, dostrzega „chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca”.
Komentarz biblijny
05/01/25 Paweł Trzopek OP
Syr 24,1–2.8–12 Księga Mądrości Syracha, zwana też Księgą Syracydesa lub Eklezjastykiem, należy do mądrościowych ksiąg Starego Testamentu. Została napisana po hebrajsku przez pochodzącego z Jerozolimy Jezusa, syna Syracha, a wnuka Eleazara (Syr 50,27). Jego wnuk z kolei – o czym dowiadujemy się ze wstępu do księgi – odnalazł w Egipcie odpis dzieła swego dziadka i postanowił je przetłumaczyć na grecki. Jak ów wnuk sam pisze, stało się to w 38 r. panowania Ptolemeusza VII Euergetesa, czyli w 132 r. przed Chr.
Komentarze ludzi Kościoła
05/01/25 oprac. ks. Jarosław Czyżewski
Święty John Henry Newman Spośród wszystkich myśli, jakie pojawiają się w nas, kiedy rozważamy pobyt naszego Pana Jezusa Chrystusa na ziemi, żadna nie porusza nas tak głęboko, ani tak mocno nie ujmuje, jak prawda o ciemności, jaka Go otacza. Nie tyle chcę tu mówić o Jego uniżeniu, ile raczej o ciemności, jaka Go okryła o skrytości, jaką możemy dostrzec. Jak mówi św. Jan: „Światłość w ciemności świeci, a ciemność jej nie ogarnęła” (J 1, 5). Jego decyzja opuszczania chwały, jaką miał u Ojca w niebie i przebranie ludzkiego ciała przekracza możliwości ludzkich słów i myśli...
Homilia do dorosłych
05/01/25 ks. Mariusz Rosik
Minione święta Bożego Narodzenia, czas wytchnienia i refleksji, a także noworoczne postanowienia, które czasem czynimy, uświadomiły nam rzeczy, które należałoby zmienić w naszym życiu. Potrzeba do tego odwagi. Uświadomiły nam jednak także i to, że na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Możemy je tylko pogodnie zaakceptować.
Homilia do dorosłych
05/01/25 ks. Mariusz Pohl
Bardzo trudno jest oddać w jakichś pojęciach istotę Boga, bo wymyka się On naszemu poznaniu. Możemy się jedynie pokusić o jakieś przybliżone, obrazowe porównania, ograniczone zresztą przez nasze wyobrażenia, kategorie i zmysły, bardziej zbliżone do poezji, niż do definicji. Bo jak człowiek mógłby ogarnąć nieskończonego Boga, istniejącego poza czasem, gdy my znamy tylko to, co przemijające?