W TYCH MIESIĄCACH
Nowa odsłona „Biblioteki”
01/01/25 ks. Jarosław Czyżewski
Szanowni Księża,
„Biblioteka Kaznodziejska” ukazuje się w nowej odsłonie.
Cieszę się, że współpracę z nami rozpoczęły kolejne osoby zarówno duchowne, jak i świeckie. Jestem przekonany, że większe grono twórców oraz ich doświadczenie wiary będą nieocenionym wkładem w budowanie „Biblioteki” jako forum inspiracji w przygotowywaniu i głoszeniu słowa Bożego.
Pielgrzymi nadziei. W każdym tegorocznym wydaniu BK będziemy publikować teksty poświęcone nadziei w Biblii oraz nadziei w nauczaniu Kościoła, a od kolejnego numeru pojawi się cykl: „Psalmy nadziei” (pierwszy materiał zostanie poświęcony Psalmowi 31, tak, by można było go wykorzystać w homilii na Wielki Piątek).
Słowo Boże czytane wczoraj i dziś. Od początku pracy w BK zależało mi na nowej rubryce, będącej jeszcze jednym narzędziem w przygotowywaniu homilii. Moją radością jest, że od tego numeru publikujemy komentarze-cytaty ludzi Kościoła: Ojców, świętych, papieży, pisarzy, współczesnych autorów. Zapraszam Drogich Księży do współtworzenia tego działu. Natrafiamy w różnych miejscach na wartościowe cytaty, którymi możemy się podzielić. Będę wdzięczny, jeśli zechcieliby Księża przesyłać na adres redakcji krótkie fragmenty książek (z opisem bibliograficznym), które Księży poruszyły.
Kolejnymi nowościami „Biblioteki” w 2025 roku są: sylwetki świętych, po trzy postacie na dany miesiąc; homilie obrzędowe (w tym numerze dwie propozycje na msze św. pogrzebowe), a także zmiana dotychczasowej formuły rozważań na dni powszednie w kierunku inspiracji do codziennych kazań, zakończonych pytaniem do refleksji, którym możemy zakończyć homilie.
Wreszcie okładki. Będą one miejscem, w którym chcemy prezentować dzieła współczesnej sztuki chrześcijańskiej.
Zmieniliśmy także układ materiałów oraz ich spis, by znalezienie danego tekstu było łatwiejsze.
Drodzy Księża, mam nadzieję, że nowa odsłona BK zostanie przez Księży przyjęta z życzliwością, a wprowadzone treści będą realną pomocą. Będę wdzięczny za wszelkie opinie odnośnie do zmian.
[2 odstępy?]
Przed nami Rok Święty. Na zakończenie obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 św. Jan Paweł II pisał w Novo millennio ineunte: „Idźmy naprzód z nadzieją! Nowe tysiąclecie otwiera się przed Kościołem niczym rozległy ocean, na który mamy wypłynąć licząc na pomoc Chrystusa. (…) On znów wzywa nas, byśmy wyruszyli w drogę: «Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody» (Mt 28,19). Ten misyjny mandat wprowadza nas w trzecie tysiąclecie, wzywając nas, byśmy naśladowali entuzjazm pierwszych chrześcijan: możemy liczyć na moc tego samego Ducha, który został wylany w dniu Pięćdziesiątnicy, a dzisiaj przynagla nas, abyśmy wyruszyli w dalszą drogę pokrzepieni nadzieją, która «zawieść nie może» (Rz 5,5)”.
Po 25 latach, kolejny następca św. Piotra, w kolejnym Jubileuszowym Roku, zaprasza Kościół, by na nowo zaczerpnąć ze źródła nadziei i wyruszać w drogę. Franciszek nazwał bullę ogłaszającą Rok Święty 2025 słowami św. Pawła Spes non confundit: „Nadzieja zawieść nie może” (Rz 5,5).
Także do tego fragmentu Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian, mówiąc o nadziei, nawiązywał Benedykt XVI: „Wiedząc, że Pan zmartwychwstał, możemy iść ufnie naprzód, w przekonaniu, że do zła nie należy ostatnie słowo historii i że Bóg jest w stanie otworzyć nowe przestrzenie nadziei, która nie zawodzi (por. Rz 5,5)” (homilia w katedrze w Leónie w czasie pielgrzymki do Meksyku i na Kubę, 25.03.2012 r.).
Ojciec Święty Franciszek tak pisze o chrześcijańskiej nadziei: „Nie jest ona łatwym optymizmem ani jakimś placebo dla naiwnych: to pewność, zakorzeniona w miłości i wierze, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych i dotrzymuje obietnicy: «Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną» (Ps 23,4). Chrześcijańska nadzieja nie jest zaprzeczeniem cierpienia i śmierci, ale jest celebracją miłości Chrystusa Zmartwychwstałego, który jest zawsze z nami, nawet gdy zdaje się być daleko” (Orędzie na Światowy Dzień Młodzieży 2023 r.).
Serdecznie Księży pozdrawiam, życząc Bożego błogosławieństwa i nadziei przez cały Rok Święty 2025.
Dzięki niej „Bibliotekę Kaznodziejską” będziesz otrzymywał regularnie, w specjalnej cenie i z bezpłatną wysyłką! Sprawdź, jakie dodatkowe korzyści przygotowaliśmy dla Prenumeratorów.