Czytania na maj i czerwiec w nowej BK 3/2019

Jest już w sprzedaży nowa Biblioteka Kaznodziejska (3/2019) na maj i czerwiec. Znajdziemy w niej obok stałych propozycji na niedziele i święta, suplement z czytaniami na nabożeństwa majowe i czerwcowe.
Poniżej fragmenty jednego z czerwcowych czytań.
Biblioteka Kaznodziejska do nabycia on-line

Poniedziałek, 17 czerwca
Cały Chrystus zamienia się w serce
 
W kościele na terenie Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie znajduje się obraz Ecce Homo, namalowany przez Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta, którego wspomnienie obchodzimy właśnie dzisiaj. W połowie czerwca – miesiąca Serca Bożego, chcemy przyjrzeć się postaci człowieka, który swoje serce kształtował na podobieństwo Serca swojego Mistrza. Obraz Ecce Homo, który można uznać za nowatorskie przedstawienie Najświętszego Serca Pana Jezusa pokazuje duchową drogę, którą św. Brat Albert musiał przejść – od Serca Jezusa do serc ubogich sióstr i braci.
(...).
„W centrum obrazu znajduje się jaśniejsza plama – to podkreślony różowym kolorem tors Chrystusa (...). Arcybiskup Szeptycki, gdy po raz pierwszy zobaczył płótno: «Niech ksiądz patrzy, wołał z uniesieniem do towarzyszącego mu kapłana, niech ksiądz patrzy. To przecież nowy, genialny sposób przedstawienia Serca Pana Jezusa (…)". Kontemplując Serce Chrystusa, Brat Albert odkrył piękno Boga ukryte w twarzach ludzi znieważonych, opuszczonych i biednych. To odkrycie kazało mu zrezygnować z umiłowanego malarstwa, zejść do największej ludzkiej biedy i stanąć wśród tych ludzi, jak brat wśród braci, by dźwigać ich z nędzy materialnej i duchowej, ratować w nich godność ludzką i odnawiać obraz Boży w ich duszach. Tu właśnie leży istota charyzmatu św. Alberta i powołania każdego chrześcijanina: służba Chrystusowi w najuboższych – służba Miłości poprzez miłość do niekochanych. Tego uczy nas dzisiaj św. Brat Albert. Tego oczekuje od nas Boże Serce.
 

Newsletter

Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące homilie.