Klasyczna modą męska - wywiad z ks. M. Wójcikiem

Ksiądz Marek Wójcik, proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli od wielu lat jest projektantem mody duchownej. Pokazy projektowanych przez niego ornatów otwierały Radom Fashion Show oraz SacroExpo w Kielcach. W jednym z wywiadów stwierdził, że „Elegancja księdza wyraża szacunek do wiernych”. Poniżej fragmenty wywiadu, w którym mówi o klasycznych butach, ręcznie szytych z myślą o księżach.
„Klasyczne Buty” od wielu lat są ambasadorem klasycznej mody męskiej w Polsce. Do najważniejszych klientów firmy należą księża. Teraz dzięki specjalnie dedykowanemu programowi księża oraz członkowie ich rodzin mają możliwość nabycia ręcznie szytych butów oraz ubrań na bardzo atrakcyjnych warunkach. Na stronie internetowej www.klasycznebuty.pl/butydlaksiedza.html cały program został dokładnie opisany. Dla księży została stworzona  specjalnie dedykowana infolinia 507 985 275. Doradcy firmy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania księży i pomogą w doborze właściwego obuwia w odpowiednim rozmiarze.


„Klasyczne Buty” od wielu lat zajmują się sprzedażą ręcznie szytego klasycznego obuwia. Nasze buty są najwyższej jakości, ręcznie szyte z cielęcych skór. Dbamy o to by były doskonale dopasowane do stopy Klienta. Jednocześnie staramy się by były przystępne cenowo. Świadczymy także usługi szewskie oraz pielęgnacyjne. Księża są dla nas bardzo ważnymi Klientami dlatego stworzyliśmy specjalny program dedykowany dla nich oraz  infolinię tylko dla Księży. Zapraszamy również do kontaktu z naszą infolinią 507 985 275, nasi doradcy pomagają w wybraniu właściwego rozmiaru obuwia i odpowiedzą na Państwa wszystkie pytania - mówią przedstawiciele firmy Klasyczne Buty”.

Ponieważ spojrzenie na męską modę prezentowane przez Księdza proboszcza Wójcika jest nam bardzo bliskie poprosiliśmy go o udzielenie wywiadu dotyczącego dobrej jakości butów i ich znaczenia dla osób duchownych.

Fragmenty wywiadu z księdzem proboszczem Markiem Wójcikiem

Od wielu lat zajmuje się Ksiądz modą męską. Projektuje Ksiądz ornaty, inspirowane wieloma motywami, sztuką japońską, żydowską czy ubraniami norweskimi…. Czy uważa Ksiądz, że duchowni powinni być elegancko, dobrze ubrani?

Ja uważam, że człowiek nie powinien obrażać drugiego człowieka strojem. Byłoby jednak trochę dziwnie gdyby poszedł do Kościoła w koszulce na ramiączkach. Nie chodzi tu o jakiś szczególny styl czy niezwykłą elegancję ale o to co kiedyś już powiedziałem, że moim strojem wyrażam szacunek do innego człowieka. Przy czym nie chodzi tu o jakiś wyjątkowy styl dla Księży, natomiast bardzo mnie dziwi jeśli ktoś zakłada niewłaściwe buty do sutanny kiedy idzie do liturgii….

Wygląd obuwia jest bardzo ważna dla duchowieństwa. Czy dla Księdza również?

Oczywiście. Od dziecka byłem uczony dbałości o buty, ich pielęgnacji, pastowania, utrzymywania w czystości…. Musimy też pamiętać, że buty tanie, sam się o tym przekonałem, krótko przetrwają i ich pielęgnacja jest trochę bezsensowna, jakość buta ma więc też wymiar praktyczny. Buty z porządnej skóry, porządnie zrobione jest to rzecz na lata….

Jakie buty Ksiądz lubi najbardziej. W jakich Ksiądz lubi chodzić, także prywatnie?

Do sutanny lubię wszelkiego rodzaju półbuty, także zimą. Ewentualnie sztyblety zwłaszcza zimą. Natomiast latem, do strojów casualowych lubię snaekersy. To zależy od sytuacji, natomiast to nie jest tak że jako ksiądz mam tylko czarne buty, tak jak nie chodzę tylko w sutannie. Dopasowuję buty do stroju tak żebym się po prostu dobrze czuł. Buty nie muszą być modne ale powinny być eleganckie, czyste i dobre jakościowo.

Co jest dla księdza ważniejsze – wygląd obuwia czy jego jakość, wygoda.

Nie zakładam butów tylko dlatego, że są ładne i to pomimo, że dużo jeżdżę samochodem. But musi być wygodny czyli taki który po mniej więcej miesiącu idealnie dopasuje się do mojej stopy. Noszenie butów tylko dlatego, że są modne uważam za bez sensu….

Buty i ubrania dobrej jakości, są jednak droższe niż te kiepskiej jakości. Generalnie buty dobrej jakości są droższe… Jakie jest księdza zdanie – czy warto zapłacić za rzecz dobrej jakości trochę więcej tak by służyła dłużej, była estetyczna.

Ja wyznaję zasadę, którą wielu księży podziela, że trzeba umieć odróżnić ubóstwo od dziadostwa. Co innego jest być ubogim, a co innego robić z siebie dziada. Uważam, że nie ma co przesadzać z cenami butów, nie wiadomo jakimi, bo to nie jest istota kapłaństwa ale mówiliśmy już wcześniej – zainwestujmy w coś co będzie na dłuższy czas, co będzie łatwiej utrzymać. Po co kupować co roku but, który się po sezonie rozlatuje, po co takie rzeczy robić? Czy nie lepiej odłożyć kupno buta w tym sezonie, a znaleźć taką sumę pieniędzy żeby kupić but na kilka, może kilkanaście sezonów, który będzie się świetnie nosił. Sam mam buty, które mi służą już 15 lat, są z dobrej skóry, wygodne, łatwo je utrzymać. Jak powiedziałem co innego być ubogim, a co innego dziadować.

Cały wywiad można przeczytać na stronie www.klasycznebuty.pl/butydlaksiedza.html

Firma „Klasyczne Buty" zaprasza do swoich salonów w Gdańsku przy ul. Partyzantów 33 oraz w Warszawie w Elektrowni Powiśle przy ul. Dobrej 42 oraz do sklepu internetowego www.klasycznebuty.pl
Doradcy z „Klasycznych Butów” chętnie pomogą dobrać odpowiednie buty i właściwy rozmiar.

Newsletter

Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące homilie.