Trwa maj i nabożeństwa majowe
„Biblioteka Kaznodziejska” przygotowała rozważania na nabożeństwa majowe, które są dostępne w numerze 3/2018 (maj/czerwiec). Teksty nawiązują do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Autorem rozważań na każdy dzień maja jest ksiądz Marcin Stanisławski. W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą odzyskania niepodległości, wszystkie teksty nawiązują do historii kultu Matki Bożej w Polsce. Autor wykorzystuje w nich fragmenty wierszy polskich poetów o tematyce Maryjnej.
Rozważania są opublikowane w suplemencie do
„Biblioteki Kaznodziejskiej” 3/2018, który jest dostępny w wersji drukowanej oraz jako e-wydanie. Suplement zawiera również krótkie rozważania na nabożeństwa czerwcowe, których autorem jest ks. Piotr Śliżewski.
Poniżej fragment przykładowego rozważania majowego:
Poniedziałek, 21 maja
Pomódlmy się do Matki Boskiej!
W kolejne majowe rozważanie niech wprowadzą nas słowa wiersza Jacka Andrzeja Gałka:
Radośnie dźwięczą dzisiaj serca dzwonów
I głosy trąb uderzyły w niebo
Wokół ołtarza lud Twój zgromadzony
Tobie Maryi Matce Apel śpiewa
Jesteśmy z Tobą Jasnogórska Pani
Królowo Polski, my Twoi poddani.
Po całej Polsce Apel się rozlega
O tej wieczornej Maryjnej godzinie
Pamięć o Matce naszej i Królowej
W narodzie polskim nigdy nie zaginie
My pamiętamy Jasnogórska Pani
Królowo Polski, my Twoi poddani.
Czuwasz nad losem Swojego Królestwa
Twój Święty Obraz nowe nasze Godło
Wiedzie nas ono pośród burz zawieruch
Nadziei naszej nigdy nie zawiodło
I my czuwamy Jasnogórska Pani
Królowo Polski, my Twoi poddani.
Nasze myśli biegną dziś na Jasną Górę, przed ikonę Maryi, Czarnej Madonny, jakże ważnej dla dziejów i historii naszej ojczyzny. Choć o samym sanktuarium jeszcze będziemy mieli okazję usłyszeć, zatrzymajmy się dzisiaj nad piękną wieczorną modlitwą, jaką jest Apel Jasnogórski. Kolejna godzina, którą my, Polacy poświęcamy czci naszej Matki. Tym razem to godzina 21, to właśnie wtedy, z kaplicy cudownego obrazu na Jasnej Górze rozbrzmiewają na całą Polskę dobrze znane nam słowa: „Maryjo Królowo Polski – jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj pobożność maryjną bez tej pięknej śpiewanej modlitwy. Historia apeli rozpoczyna się pod koniec XIX wieku od Sodalicji Marjańskich. W 1910 roku abp Józef Sebastian Pelczar nakazał by w jego diecezji przemyskiej codziennie o godzinie 21 przez kwadrans biły dzwony wzywając do uczczenia Maryi. Lata wojenne to wierne trwanie w modlitwie apelowej w wielu miejscach kraju, zwłaszcza tam, gdzie znajdowali się członkowie Sodalicji. Rozkwit Apelu Jasnogórskiego do formy, jaką znamy nastąpił 8 grudnia 1953 roku, kiedy to 5 osób stanęło do apelu w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, aby modlić się o uwolnienie Prymasa Wyszyńskiego z internowania i odpowiedzieć na ogłoszony przez papieża Piusa XII Rok Maryjny...