Zmarł Henryk Knapik, twórca "Ewangeliarza współczesnego"

4 listopada zmarł w Poznaniu Henryk Knapik, współpracownik sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu Światło - Życie, absolwent KUL-u, założyciel fundacji Biblos, twórca Ewangeliarza Współczesnego i współpracownik Biblioteki Kaznodziejskiej. Miał 62 lata.

Henryk Knapik był autorem materiałów formacyjnych Ruchu – opracował „Wprowadzenie z Biblię jako historię zbawienia”,  materiały formacyjne po oazie II stopnia. Był autorem pierwszego opracowania historii Ruchu Światło-Życie obejmującego lata siedemdziesiąte. Henryk Knapik poświęcał się przybliżaniu Biblii. W tym celu załużył fundację "Biblos" (www.fbiblos.org), która zajmowała się rozpowszechnianiem Biblii i nauczania biblijnego, a także inspirowała badania biblijne oraz przekłady Biblii z języków oryginalnych Biblii na język polski.
W 2004 roku Henryk Knapik na prośbę ówczesnego dyrektora poznańskiego Radia Emaus rozpoczął przygotowywanie "Ewangeliarza" - komentarza do codziennej Ewangelii, emitowanego codziennie w Radiu Emaus. W wersji drukowanej komentarze publikowaliśmy na łamach "Biblioteki Kaznodziejskiej" w latach 2010-2012. W roku 2012 ukazała się książka "Ewangeliarz współczesny", w której zebrane zostały wszystkie teksty komentarzy do czterech ewangelii, autorstwa Henryka Knapika.
W 2013 r. podczas XXXVIII Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie wygłosił wykład „Narodzić się na nowo w świetle ewangelizacyjnej rozmowy Jezusa z Nikodemem”. Był to jego powrót do kontaktu z Ruchem po wielu latach. Jak wspomniał wówczas, poprzednim razem uczestniczył w II Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. „Modlę się za śp. Henryka, dziękując Bogu za jego wierną służbę w dziele ewangelizacji, także u boku ks. Blachnickiego w Ruchu Światło-Życie w latach siedemdziesiątych. Niech dobry Bóg przyjmie go do swojej chwały i hojnie udzieli mu nowego życia, które nigdy się nie kończy!” – napisał moderator generalny Ruchu ks. Adam Wodarczyk (cyt. za www.oaza.pl).
Pogrzeb Henryka Knapika odbył się 8 listopada w Tarnowie Podgórnym. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz miejscowej parafii, ks. Adam Prozorwski, a homilię wygłosił ks. Jan Chrzanowski. W swoim słowie wspomniał między innnymi spotkania biblijne, które Henryk Knapik prowadził dla księży, przybliżając im Pismo Święte oraz zaangażowanie Zmarłego w prowadzenie spotkań formacyjnych dla dorosłych w wielu parafiach całej Polski.

Newsletter

Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące homilie.