Inspiracje i aktualności

W styczniowym wydaniu Biblioteki Kaznodziejskiej o homiliach i kazaniach piszą ich słuchacze. Pierwszy w 2009 roku zeszyt miesięcznika otwiera Forum homiletyczne, poświęcone w całości ocenie homilii i kazań głoszonych w naszych świątyniach.
Czy Chrystus używałby Powerpointa? O słowie i obrazie w misterium przepowiadania - to temat konferencji naukowej, którą organizują Sekcja Homiletów Polskich, Instytut liturgiczny PAT i Komisja Języka Religijnego PAN.
Duszpasterzy dzieci zachęcamy do skorzystania z propozycji homilii na roraty (na wszystkie dni adwentu razem z niedzielami), które zamieszczamy w dziale Sytuacje duszpasterskie (Biblioteka Kaznodziejska 6/2008). Homilie te zostały przygotowane jako uzupełnienie adwentowej planszy z naklejkami dla dzieci, przygotowanej przez redakcję Małego Przewodnika Katolickiego, którą można zamówić w dziale sprzedaż Drukarni i Księgarni Świętego Wojciecha (061 856 22 70 lub sprzedazdiksw.pl).
W najnowszym numerze Biblioteki Kaznodziejskiej znajdziemy między innymi odpowiedź na pytanie Jak mówić o życiu?. Artykuły napisane przez ks. prof. Edwarda Stańka, o. prof. Gerarda Siwka CSsR, ks. dra Adama Kalbarczyka i o. Jerzego Brusiło OFMConv., mają pomóc homilistom i kaznodziejom w realizacji programu duszpasterskiego na rok 2008/2009 - Otoczmy troską życie.
Ukazał się kolejny tom Przeglądu Homiletycznego - 12 (2008). Duża część zamieszczonych w nim artykułów jest poświęcona homilii w celebracji sakramentu pokuty i pojednania oraz uwarunkowaniom współczesnego kaznodziejstwa.
Ksiądz profesor Julian Michalec - człowiek i dzieło to temat sympozjum, które organizuje Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu wraz z przyjaciółmi i wychowankami księdza profesora Juliana Michalca.
Nowy numer Biblioteki Kaznodziejskiej z czytaniami na październik, cykl artylułów Na ambonie świata w miesięczniku W drodze oraz książka ks. prof. Kaziemierza Panusia Sztuka głoszenia kazań - to najnowsze publikacje, które z całą pewnością zainteresują wszystkich głoszących słowo Boże.
Trzeba koniecznie powstać i zmierzać wszędzie, gdzie żyją i pracują osoby i rodziny. Iść do wszystkich: zakładów, organizacji, instytucji i różnorodnych środowisk społecznych. Do takiej misyjności wezwani zostali wszyscy członkowie wspólnot kościelnych: pasterze, zakonnicy i świeccy - napisał kardynał Clàudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa w liście do kapłanówz okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars, które przypada4 sierpnia.
W najnowszym numerze (4/2008) Biblioteka Kaznodziejska proponuje cztery artykuły, które pomagają zrozumieć problematykę przepowiadania dla dzieci. O homiliach i kazaniach dla dzieci piszą znani polscy teoretycy i praktycy przepowiadania: bp Antoni Długosz, o. Gerard Siwek CSsR, ks. Adam Kalbarczyk i ks. Wojciech Silski.

Newsletter

Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące homilie.