Inspiracje i aktualności

4 listopada zmarł w Poznaniu Henryk Knapik, współpracownik sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu Światło - Życie, absolwent KUL-u, założyciel fundacji Biblos, twórca Ewangeliarza Współczesnego i współpracownik Biblioteki Kaznodziejskiej. Miał 62 lata.
Eklezjologia jest nauką teologiczną o Kościele. Dlatego też mówiąc o eklezjologii papieża Franciszka spodziewamy się jakiejś wykładni Kościoła obecnie działającego. Papież Franciszek nie zajmuje się teoretyczną refleksją nad Kościołem, ale raczej stara się przez swoją posługę urzeczywistniać Kościół. Dzięki jego aktywności Kościół wydarza się, a my możemy mieć poczucie bycia Kościołem - pisze ks. prof. Krzysztof Pawlina w Bibliotece Kaznodziejskiej 3/2014 (maj/czerwiec).
Jak podaje Radio Watykańskie, przekazanie znaku pokoju w rzymskiej liturgii mszalnej ma teologiczne znaczenie związane z tajemnicą paschalną. Jest to jakby pocałunek Chrystusa zmartwychwstałego obecnego na ołtarzu pod postaciami chleba i wina.
Ksiądz Tadeusz Jania, salezjanin, zmarł 27 kwietnia 2014 roku. Przez wiele lat publikował na łamach Biblioteki Kaznodziejskiej swoje teksty. Polecamy Zmarłego modlitewnej pamięci Czytelników i Współpracowników naszego czasopisma. Pogrzeb odbył się 30 kwietnia 2014 roku na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Wnajnowszym tomie Biblioteki Kaznodziejskiej bp Grzegorz Ryś tłumaczy czym jest i dlaczego jest tak bardzo konieczne nawrócenie pastoralne. Zachęcamy do lektury, a zainteresowanych prenumeratą prosimy o kontakt z Działem Sprzedaży prenumerataswietywojciech.pl
Zapraszamy do pobrania bezpłatnego materiału duszpasterskiego na spotkanie modlitewne poświęcone osobie Jana Pawła II. Prezentacja przedstawia 7 cytatów papieża wraz z rozważaniami ks. Jana Twardowskiego oraz pytania mające na celu pomoc w zastosowaniu tych prawd w życiu.
Wiara rodzi się w spotkaniu z Bogiem żywym, który nas wzywa i ukazuje nam swoją miłość, miłość nas uprzedzającą, na której możemy się oprzeć, by trwać niezłomnie i budować życie - czytamy w opublikowanej 5 lipca encyklice Lumen fidei, podpisanej przez papieża Franciszka, ale przygotowywanej już przez jego poprzdnika, Benedykta XVI.
Z wielkim zainteresowaniem słuchamy i obserwujemy nowego biskupa Rzymu, Franciszka, który od samego początku swojej posługi głosi słowo Boże. Jedno z pierwszych kazań - w pierwszą niedzielę po wyborze - Franciszek wygłosił z głowy - bez kartki.
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w poniedziałek, 15 października 2012 o godz. 7.05 zmarł długoletni redaktor naczelny Biblioteki Kaznodziejskiej ks. profesor Zdzisław Grzegorz Grzegorski. Ksiądz Profesor przez wiele lat był wykładowcą Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, Papieskiego Wydziału Teologicznego i Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu oraz Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 19852004 był redaktorem naczelnym naszego miesięcznika. W środowisku polskich homiletów był uznawany za twórcę tzw. homiletyki kontekstualnej.Naszego Drogiego Księdza Profesora i Redaktora polecamy modlitewnej pamięci wszystkich Współpracowników i Czytelników Biblioteki Kaznodziejskiej.

Newsletter

Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące homilie.