Inspiracje i aktualności

We wtorek, 28 kwietnia 2015 roku zmarł w Krakowie o. Gerard Siwek, redemptorysta, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, doktor habilitowany homiletyki. Miał 77 lat. Przez wiele lat współpracował z "Biblioteką Kaznodziejską", publikując na naszych łamach swoje teksty. Pogrzeb o. prof. Gerarda Siwka CSsR odbędzie się 1 maja o godz. 10 w Tuchowie.
Nowe "Dyrektorium homiletyczne" opublikowała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. „Kaznodzieja, który się nie przygotowuje, który się nie modli, jest nieuczciwy i nieodpowiedzialny” czyli jest „fałszywym prorokiem, oszustem i szarlatanem, chwiejnym” - czytamy we wspomnianym dokumencie, który nawiązuje w tym miejscu do słów papieża Franciszka. Licząca ponad sto stron publikacja jest adresowana do 460 tys. biskupów, prezbiterów i diakonów całego świata.
Polecamy orędzie Franciszka na Wielki Post 2015 roku. Znajdziemy w nim wiele inspiracji homilijnych i duszpasterskich.
W "Bibliotece Kaznodziejskiej" 1/2015 proponujemy rozważania na nabożeństwa drogi krzyżowej dla dzieci i dorosłych na wszystkie piątki Wielkiego Postu.
W związku z uruchomieniem nowej strony uległ zmianie sposób pozyskiwania artykułów "Biblioteki Kaznodziejskiej" w formie edytowalnych plików tekstowych. W związku z tym uprzejmie prosimy wszystkich Prenumeratorów zainteresowanych korzystaniem z tych treści o skontaktowanie się z redakcją telefonicznie lub poprzez pocztę elektroniczną i podanie nam dotychczas używanego akronimu oraz aktualnego adresu e-mail. Telefon: 61 659 37 44 (dni robocze od 8.00 do 15.00) lub e-mail: bkaznodziejska@swietywojciech.pl Za powstałe utrudnienia uprzejmie przepraszamy!
W dniach 20-21 października 2014 odbyło się doroczne spotkanie Stowarzyszenia Homiletów Polskich. Miejscem spotkania był ośrodek rekolekcyjny „Emaus” koło Białobrzegów w diecezji radomskiej. Głównym tematem były: „Problemy” z małżeństwem w Biblii, czyli Dobra Nowina o związku kobiety i mężczyzny.
4 listopada zmarł w Poznaniu Henryk Knapik, współpracownik sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu Światło - Życie, absolwent KUL-u, założyciel fundacji Biblos, twórca Ewangeliarza Współczesnego i współpracownik Biblioteki Kaznodziejskiej. Miał 62 lata.
Eklezjologia jest nauką teologiczną o Kościele. Dlatego też mówiąc o eklezjologii papieża Franciszka spodziewamy się jakiejś wykładni Kościoła obecnie działającego. Papież Franciszek nie zajmuje się teoretyczną refleksją nad Kościołem, ale raczej stara się przez swoją posługę urzeczywistniać Kościół. Dzięki jego aktywności Kościół wydarza się, a my możemy mieć poczucie bycia Kościołem - pisze ks. prof. Krzysztof Pawlina w Bibliotece Kaznodziejskiej 3/2014 (maj/czerwiec).
Jak podaje Radio Watykańskie, przekazanie znaku pokoju w rzymskiej liturgii mszalnej ma teologiczne znaczenie związane z tajemnicą paschalną. Jest to jakby pocałunek Chrystusa zmartwychwstałego obecnego na ołtarzu pod postaciami chleba i wina.

Newsletter

Zapisz się i otrzymuj zawsze bieżące homilie.